Łamliwość i wypadanie włosów u dziecka

💖 Wpis powstał ze współpracy z Natalią 💖


Odkąd zdecydowałam się na prowadzenie tego blogowego poradnika, często zagadujecie mnie o pewne problemy związane ze zdrowiem głowy i włosów Waszych dzieci. Starając się sprostać Waszym oczekiwaniom zasypuję (w Waszym imieniu) moje zaprzyjaźnione fryzjerki milionem pytań 😉 Mam nadzieję, że dzisiejsze odpowiedzi Natalii zaspokoją Wasz głód wiedzy choć w minimalnym stopniu 😉 😀

DLACZEGO WŁOSY WYPADAJĄ?

Wypadanie włosów to część ich fizjologicznej natury – z reguły tracimy od 50 do 100 włosów dziennie. Wiosną i jesienią zazwyczaj trochę więcej, jednak nadal w granicach normy. Maleńkim dzieciom równie często włosy się wycierają (np. w foteliku samochodowym), szczególnie gdy ich główka nadal pokryta jest bardziej dziecięcym meszkiem niż konkretnym włosem. Gdy jednak dziecko ma już porządną kitkę, a my nagle zauważymy, że włosy wypadają w za dużych ilościach i wcale (mimo upływu czasu) nie odrastają – mamy powód do niepokoju.

Przyczyn, przez które włosy mogą wypadać w nadmiernych ilościach może być wiele: stres, przemęczenie, zła dieta, choroby ciała a nawet depresja (choć ta ostatnia na szczęście bardzo rzadko tyczy się dzieci). Każdy włos jest inny i każdy ma inne potrzeby, niestety więc często to bardzo indywidualna sytuacja (przyczyna) powoduje ich wypadanie.

10 NAJCZĘSTSZYCH POWODÓW WYPADANIA WŁOSÓW  (nie tylko u dziecka)

  • stres i przemęczenie (łysienie telogenowe)
  • zła dieta
  • problemy z tarczycą
  • niepożądane działanie leków
  • anemia
  • łysienie plackowate
  • łysienie androgenowe (niestety – dotyczy również nastoletnich chłopców)
  • choroby skóry głowy (najczęściej grzybica)
  • zła pielęgnacja włosów
  • pory roku

DLACZEGO WŁOSY SIĘ ŁAMIĄ?

Również łamliwość włosów jest spowodowana wieloma czynnikami, jak niedożywienie włosów czy ich zła pielęgnacja. Przykładowo – zimą włosy łamią się bardziej ponieważ mamy ograniczone możliwości by dostarczyć im witamin (zakładam, że nie faszerujecie dzieci tonami suplementów z apteki…???). Ma na to także wpływ sztuczne ogrzewanie czy noszenie czapek. Latem natomiast włosy źle reagują po długim ich nasłonecznieniu (przesuszeniu) i nadmiernym gumkowaniu (w celu odsłonięcia zgrzanego karku).

ŁAMLIWOŚĆ A CZESANIE

Czesząc dziecko (bez względu na porę roku) pamiętajmy, że włosy nie lubią zbytniego ścisku (ani gumką, ani klamrą, ani spinkami) – wybierajmy i używajmy akcesoriów bez szkody dla delikatnych włosów dziecka! Zwróćmy również uwagę na przybory do czesania włosów – dobierajmy je nie tylko do wieku dziecka ale i rodzaju włosów. A przede wszystkim – czeszmy dziecko delikatnie, bez szarpania, tapirowania czy czesania “na siłę“.

Więcej na ten temat przeczytacie tu:

ODPOWIEDNIA DIETA – TO PODSTAWA!

A przede wszystkim pamiętajmy: odpowiednia dieta zdecydowanie przyczynia się do wzrostu zdrowych włosów.

  • Dieta zbilansowana w białko i żelazo, może poprawić stan włosów. (Włosy składają się z białka w prawie 90%. Jeżeli w diecie dziecka nie ma wystarczającej ilości białka, jest po prostu niemożliwym aby miało zdrowe, lśniące włosy…).
  • Powinno się również spożywać produkty bogate w witaminy A i E oraz selen. Witamina A pomaga odbudować keratynę, która warunkuje kondycję włosów, odpowiada za ich gładkość, połysk, wytrzymałość i odporność na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych. Witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i chronią przed uszkodzeniem. Selen natomiast przede wszystkim chroni skórę głowy przed starzeniem.

Pamiętajmy także, że o ile my – dorośli, mamy więcej możliwości reakcji na własne, wypadające lub bardzo łamliwe włosy, o tyle z dzieckiem powinniśmy udać się do lekarza. Żaden mój wpis (choćbym nie wiem jak się starała 😉 ) nie zastąpi wizyta u pediatry lub dermatologa!!!


Już wkrótce pojawią się kolejne porady dotyczące czesania, pielęgnacji i strzyżenia małych dzieci. Jeśli jednak masz pytanie dotyczące tego tematu zachęcam do pozostawienia komentarza – na pewno na nie odpowiemy! 😀

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

12 myśli na temat “Łamliwość i wypadanie włosów u dziecka

  1. Dobrze wiedzieć. Moja młodsza ma kiepściutkie włosy. Nie dość że rzadkie to i wypadają ;/ Będę się stosowała do rad i zobaczymy co z tego wyniknie 🙂

    1. Ech, no niestety to właśnie chłopców najczęściej dotyka dziecięca łysina. Ale mam nadzieję, że ominie Was to szerokim łukiem! 🙂

    1. Często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, dopóki sami ich nie doświadczymy. I obyśmy nie doświadczali! 🙂

      1. Ja uzywalam zestawu z delposu codziennie, po kilku tygodniach bylo juz o wieele lepiej jezeli chodzi o ilosc tego co mi wypadalo.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.